Rośliny na tereny podmokłe i okresowo zalewane

img

Rodgersja pierzasta Rodgersia pinnata - rodzina skalnicowate (Saxifragaceae)

Jest to średniej wielkości kłączowa bylina, w sprzyjających warunkach może dorastać do 1 m wysokości. Liście złożone, twarde, na długich ogonkach, mniej lub bardziej wyraźnie pierzaste, z 6-9 listkami, ciemnozielone i błyszczące. Listki nasadami zachodzą na siebie, a 3 środkowe ułożone są blisko siebie i osadzone na dłuższych ogonkach. Liście latem są soczyście zielone natomiast jesienią przebarwiają się na ładny czerwony kolor. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty rodgersji są drobne, białe lub kremowe, czasem o różowym odcieniu, zebrane w kwiatostany osadzone na bezlistnych łodyżkach wznoszących się wysoko ponad liśćmi. Wymaga stanowiska cienistego, osłoniętego od wiatru, gleby próchnicznej, bardzo żyznej, wilgotnej. Przy odpowiedniej wilgotności podłoża znosi słońce. W głębokim cieniu kwitnie mniej obficie.

img

Długosz królewski Osmunda regalis rodzina długoszowate (Osmundaceae)

Długosz królewski to bardzo duża paproć nadwodna. Ta chroniona roślina występuje na torfowiskach w podmokłych lasach. Liście na długich ogonkach, wyrastają do 1,8m, w październiku przebarwiają się na żółto-brązowo. Liście płonne jasnozielone, o blaszce dwukrotnie pierzasto podzielonej oraz podobne liście płodne. Zarodnikowanie przypada na miesiąc czerwiec. Dobrze rośnie zarówno na słonecznych, jak i półcienistych lub cienistych stanowiskach, na przepuszczalnych, wilgotnych lub bagnistych, kwaśnych lub obojętnych glebach. Paproć całkowicie odporna na mróz.

img

Turzyca japońska ‘Ice Dance’ Carex morrowi ‘Ice Dance’ rodzina turzycowate (Cyperaceae)

Niewysoka, dorastająca do 40cm turzyca o zielonych liściach, z wyraźnym, biało-kremowym marginesem. Tworzy gęste, ozdobne kępy skórzastych liści z delikatnym połyskiem. Szybko się rozrasta i pozostaje zielona przez cały rok. Od kwietnia do maja wytwarza kwiaty zebrane w kłosy na pędach wysokości do 40cm. Dobrze rośnie zarówno na słonecznych, jak i półcienistych lub cienistych stanowiskach oraz na wilgotnych lub bagnistych glebach.

img

Krwawnica pospolita Lythrum salicaria rodzina krwawnicowate (Lythraceae)

Rodzima bylina rosnąca w skupiskach na mokrych łąkach. Roślina wilgociolubna. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym, mokrym. Dorasta do 60-100 cm wysokości. Idealna do sadzenia przy zbiornikach wodnych. Roślina mrozoodporna. Krwawnica pospolita kwitnie od czerwca do września. Jej karminowe kwiaty zebrane są w kłosy do 40 cm długości.

img

Tojeść kropkowana Lysimachia punctata rodzina pierwiosnkowate (Primulaceae)

Bylina o wzniesionych, owłosionych, kanciastych pędach. W sprzyjających warunkach bujnie rośnie, obficie kwitnie i intensywnie się rozrasta osiągając wysokość około od 60 do 100cm. Liście lancetowate, osadzone okółkowo na całym pędzie. Kwiaty drobne, żółte wyrastają po kilka z kątów górnych liści, tworząc długie, ulistnione grona. Tojeść długo i obficie kwitnie (od czerwca do sierpnia). Barwą, zapachem i nektarem przyciąga motyle. Roślina dobrze znosi okresowe zalanie wodą. Jest mrozoodporna i długowieczna. Równie dodrzew czuje się w słońcu, jak i na ocienionych stanowiskach, pod warunkiem, że podłoże jest żyzne, średnio wilgotne do wilgotnego.

img

Sadziec plamisty ‘Phantom’ Eupatorium maculatum ‘Phantom’ rodzina astrowate (Asteraceae)

Olbrzymia bylina tworząca krzaczaste zarośla. Posiada wybarwione na purpurowoczerwono pędy dorastające do 2m wysokości, na szczycie których od lipca do września pojawiają się ciemnoróżowe kwiaty zebrane w okazałe baldachogrona. Liście są ciemnozielone, eliptyczne ostro zakończone, o postrzępionych brzegach. Pędy ma na tyle sztywne, że nie trzeba ich podwiązywać do palików. Roślina lubi glebę żyzną i wilgotną, ale przepuszczalną, stanowisko słoneczne lub lekko ocienione, całkowicie mrozoodporna, tolerancyjna względem pH gleby - choć preferuje odczyn zasadowy. Korzenie wykorzystywane są w homeopatii, jest miododajna, zwabiająca motyle.

img

Języczka pomarańczowa Ligularia dentata Rodzina astrowate (Asteraceae)

Mrozoodporna okazała bylina o długoogonkowych, okrągłosercowatych liściach, od góry zielonych, od dołu podbarwionych purpurowo. Zimuje w postaci podziemnych kłączy. Dorasta do 120cm wysokości. Kwitnie w sierpniu i wrześniu. Pomarańczowe koszyczki kwiatowe wyrastają na rozgałęzionych wierzchołkach pędów. Wymaga gleby żyznej, próchniczno-gliniastej, stale wilgotnej. Miejsc chłodnych i półcienistych, nie znosi długotrwałego nasłonecznienia.

img

Miskant chiński ‘Grosse Fontaine’ Miscanthus sinensin ‘Grosse Fontaine’ rodzina wiechlinowate (Poaceae)

Roślina złożona z licznych źdźbeł przypominających delikatną trzcinę, tworzy kępy, które razem z kwiatostanami osiągają wysokość do 240cm. Pojedyncze liście posiadają pośrodku biały nerw. Od września do października roślina tworzy efektowne, pierzaste kwiatostany barwy srebrzystej. Charakteryzuje się pięknym, zwieszającym pokrojem. Wymaga żyznych gleb oraz stanowisk wilgotnych i słonecznych. Może być sadzona w pobliżu zbiorników wodnych.

img

Konitrut błotny Gratiola officinalis rodzina babkowate (Plantaginaceae)

Konitrut błotny ma dętą i pustą w środku łodygę, która w górnej części jest czterokanciasta. Lancetowate liście o ostrym wierzchołku ułożone są nakrzyżlegle. Mają piłkowane brzegi i swoją nasadą obejmują łodygę. W kątach liści rosną pojedyncze kwiaty. Mają żółtawą rurkę, która w środku jest owłosiona. Kwitnie od czerwca do października. Rośnie w miejscach wilgotnych – na łąkach, bagnach, przy rowach i na brzegach wód stojących lub wolno płynących Roślina ma zarówno właściwości lecznicze, jak i trujące. W medycynie ludowej stosowany jest przy chorobach skóry i hemoroidach. W dużych dawkach powoduje silną biegunkę. Szczególnie narażone na toksyczne działanie rośliny są konie, u których powodują ostre zapalenie żołądka i jelit. W latach 2004–2014 roślina znajdowała się w Polsce pod ochroną ścisłą. Od 2014 roku objęta jest ochroną częściową.

img

Woskownica europejska Myrica gale rodzina woskownicowate (Myricaceae)

Gatunek charakterystyczny dla olszowych lasów bagiennych, a zwłaszcza dla zespołu zarośli łozowych. W Polsce jest rośliną bardzo rzadką, jest gatunkiem chronionym, wpisanym na czerwoną listę roślin zagrożonych. Dla jej ochrony utworzono na Pomorzu kilka rezerwatów przyrody i użytków ekologicznych. Krzew o wysokość 0,5-2 m, silnie rozgałęziony, zrzucający liście na zimę. Zarówno gałęzie jak i pączki rośliny są ciemnobrunatne, pokryte połyskującymi złociście gruczołami żywicznymi. Liście woskownicy mają bardzo charakterystyczny kształt, w dolnej, przeważającej części brzeg liścia jest gładki, a tylko w górnej część lekko piłkowany. Są wydłużone, odwrotnie klinowate, dość sztywne i skórzaste. Z wierzchu są ciemnozielone i matowe, a od spodu szare, delikatnie owłosione, pokryte licznymi, żółtymi gruczołami produkującymi olejek lotny, dzięki któremu cała roślina pachnie niezwykle aromatycznie, podobnie do lawendy. Jest to roślina dwupienna, kwiaty są zebrane w kotki, przy czym kotki męskie są dwukrotnie większe niż żeńskie. Męskie kotki są kremowe, a żeńskie mają czerwone zabarwienie, jednak obydwa kwitną w kwietniu i maju, tuż przed rozwojem liści. Owoce – zebrane w szyszeczkowate, zielonożółte owocostany - są bardzo efektowne, a przy tym także jadalne.

Polecamy

O nas

img

Wejherowski Zarząd Nieruchomości Komunalnych powstał na podstawie Uchwały numer IVk/XXXVII/430/2006 Rady Miasta Wejherowa z dnia 21.02.2006 r. w sprawie likwidacji zakładu budżetowego Wejherowski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Wejherowie i przekształcenia go w jednostkę budżetową.

Kliknij w poniższy odnośnik, aby uzyskać więcej informacji:

img

Współpracujemy z:

Administratorzy nieruchomości współpracujący z Wejherowskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych:

Galeria Zdjęć

img img img img img img

Zapraszamy

Znajdziesz w galerii zdjęcia obiektów objętych naszą opieką.